Wędrujące kamienie – profilaktyka uzależnień

W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka uzależnień, dotycząca sposobów zapobiegania różnego rodzaju uzależnieniom tj.: alkoholizm, narkomania, uzależnienie od Internetu, gier komputerowych, telefonów komórkowych, przemocy, agresji itp. Profilaktyka uzależnień to pomaganie młodym, by rozwijali w sobie bogactwo pragnień, marzeń, aspiracji i ideałów.

Dzieci i młodzież nie będą sięgali po piwo czy inne napoje zawierające alkohol wtedy, gdy pomożemy im zafascynować się światem dobra i piękna, światem prawdy i miłości, światem wartości, których respektowanie przynosi satysfakcję i radość, jakiej alkohol czy narkotyk dać nie może.

Program zajęć innowacji pedagogicznej z dla szkoły podstawowej powstał również z myślą o uatrakcyjnieniu zajęć z psychologiem. A dotychczasowe zajęcia z wykorzystaniem kamieni cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach teoretycznych dotyczących konkretnych uzależnień. Pracują wówczas w grupie wykorzystując metody aktywizujące zastanawiając się nad konsekwencjami wynikającymi z uzależnień, oglądają filmy naukowe, wyrażają swoje zdanie i szukają alternatywnych akceptowalnych sposobów na rozwiązywanie problemów.

W drugiej części uczniowie na kamieniach malują hasła i slogany przeciw uzależnieniom oraz takie, które promują zdrowy tryb życia.

Na wiosnę kamienie zostaną schowane w najbliższej okolicy i ten kto znajdzie będzie mógł zatrzymać sobie taki kamień lub ponownie go schować by mógł go znaleźć ktoś inny. Będzie również możliwość zrobienia sobie zdjęcia z kamieniem i umieszczenia na stronie Facebooka