nowa karta świetlicy

Świetlica szkolna pełni na terenie szkoły funkcje
opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne
w godzinach 6.45-16.45

Nasza świetlica jest miejscem, w którym możemy miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas. Tutaj dzieci mogą znaleźć coś dla siebie, dostosowanego do swoich umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. W świetlicy dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, wyrażania własnych potrzeb, staramy się wyrobić w wychowankach umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi i zgodnego współżycia w grupie.

W trosce o wszechstronny rozwój osobowości w świetlicy szkolnej realizujemy różnorodne zajęcia:

ZAJĘCIA CZYTELNICZE - „spotkania z książką”

Codziennie w świetlicy odbywają się zajęcia czytelnicze. Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z wybranymi utworami literatury dziecięcej, wzbogacanie słownictwa, kształtowanie wrażliwości, rozwijanie wyobraźni i pasji czytania.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Zajęcia plastyczne to stały punkt naszego tygodniowego planu zajęć w świetlicy. Podczas nich dzieci poznają różnego rodzaju techniki plastyczne. Rysujemy, malujemy (nie tylko pędzlem), wyklejamy, lepimy, składamy origami.

Nasze prace prezentujemy na gazetkach w sali świetlicy i w galerii na stronie internetowej, tak żeby wszyscy odwiedzający mogli podziwiać nasze dzieła.

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE

Bierzemy udział w pogadankach na przeróżne tematy. Dużo zajęć poświęcamy twórczemu myśleniu podczas, których rozwiązujemy rebusy, zagadki, krzyżówki. Chętnie uczestniczymy w zabawach logicznych. Podczas tych zajęć nie ma czasu na nudę. Zabawy umysłowe poszerzają wiedzę, utrwalają wiadomości zdobyte w szkole. Dzieci ćwiczą zmysły, rozwijają spostrzegawczość, uwagę i pomysłowość.

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE

Zajęcia muzyczne są doskonałym środkiem na wprowadzenie dziecka w dobry nastrój. Obejmują: słuchanie, naukę i śpiewanie piosenek, zabawy ze śpiewem i muzyką, pląsy.

ZAJĘCIA RUCHOWE

Jedną z form pracy w świetlicy są zabawy ruchowe, które poprawiają samopoczucie u dzieci. Rzuty do celu, skoki przez skakankę, wspólne gry w gumę czy zbijanie kręgli to aktywności, które wnoszą wiele radości. W ciepłe i pogodne dni wychodzimy na boisko i plac zabaw, wtedy zabawom ruchowym nie ma końca.

ZAJĘCIA WEDŁUG WŁASNYCH ZAINTERESOWAŃ

Zajęcia mają na celu wyciszenie, zaproponowanie dzieciom zabawy, w którą lubią się bawić i która przynosi im przyjemność oraz pozwala odreagować powstałe napięcia. Zabawy te rozwijają także wyobraźnię, umiejętność przyjaznego komunikowania się i współdziałania w grupie.

Świetlica oprócz organizowania czasu wolnego wspomaga funkcję dydaktyczną szkoły. Pomagamy uczniom w odrabianiu lekcji.

Poza wyżej wymienionymi zajęciami w świetlicy organizowane są konkursy, quizy. Oglądamy także bajki i filmy przyrodnicze.

Tym wszystkim działaniom towarzyszy radosna atmosfera
oraz żywe zainteresowanie wychowanków.