Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności z różnych dziedzin nauki wśród młodzieży, poprzez zapewnienie im dostępu do nowoczesnego wyposażenia szkolnego, które szkoły zakupiły ze środków pozyskanych w ramach programu.

Laboratoria Przyszłości jest to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych, prowadzonych przez jednostki samorządowe, w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

Nasza szkoła przystąpiła do projektu Laboratoria Przyszłości. Otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu takiego jak: krosna, lutownice, drukarka 3D, aparat fotograficzny, kamery,  mikrofon, nagłośnienie, okulary VR itp.

Projekt ten będzie towarzyszył uczniom w bieżącym roku szkolnym. Szkoła przystępując do projektu chce wspierać młodzież w rozwoju ich talentów oraz pasji. Mamy nadzieję, że lekcje z drukarkami 3D, robotami, okularami VR czy kamerami umilą uczniom powrót w szkolne ławki i pokażą, że nauka może być zabawą. Przed nami miesiące pełne przygód z nowoczesną technologią, którą to nauczyciele będą wykorzystywać na wybranych zajęciach lekcyjnych czy kółkach zainteresowań.

Na wybranych zajęciach już uczniowie działają, bawią się i uczą wykorzystując nowoczesne pomoce. Jednak nowy sprzęt jest wykorzystywany nie tylko do nauki, ale także do uatrakcyjnienia i  uwiecznienia naszych szkolnych i klasowych imprez.

Matematyka z okularami VR

W ramach „Laboratorium przyszłości” w grudniu na lekcjach matematyki, uczniowie klas 5b i 4a zostali przeszkoleni z korzystania z okularów VR.  Pani Agnieszka Grabias-Bańka zapoznała również uczniów z tematyką lekcji z matematyki, jakie są zaplanowane w II semestrze przy użyciu nowoczesnej technologii. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Zajęcia te bardzo się im podobały i czekają na kolejne lekcje.

Biologia z okularami VR

15 maja na kółku biologicznym w ramach Laboratorium przyszłości uczniowie klas piątych korzystali z okularów VR. Uczniowie powtórzyli wiadomości o komórkach eukariotycznych i prokariotycznych. Obejrzeli w wymiarze 3D także wybrane elementy ciała człowieka. Uczniowie byli mocno zaangażowani i podekscytowani. Taka lekcja im się podobała.

SPRAWOZDANIE