WIOSENNA PROMOCJA ZDROWIA 2023

17-05-2023 13:51

W dniach 8-12 maja trwała w naszej szkole Wiosenna Promocja Zdrowia. W tym roku szkolnym hasło przewodnie akcji brzmiało: „Czas na relaks”. Uczniowie na lekcjach wychowawczych rozmawiali o radzeniu sobie ze stresem, omawiali zagadnienia związane ze zdrowym trybem życia i zdrową dietą. Pod kierunkiem nauczycieli wykonywali gazetki i plakaty o tematyce zdrowotnej. Prezentowano filmy edukacyjne.

Na lekcjach chemii zajmowano się zdrowym odżywianiem i zagadnieniami zdrowej diety. We wszystkich klasach uczniowie uczestniczyli w różnych aktywnościach ruchowych (gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu) oraz ćwiczeniach relaksacyjnych i treningach wyciszających, ćwiczeniach jogi lub oglądali animowane bajki relaksacyjne obniżające napięcie emocjonalne i stres. Klasa 8c relaksowała się w kinie przed egzaminem ósmoklasisty, a uczniowie klasy 6a razem z wychowawczynią poddawali się aromaterapii.

Nie obyło się bez warsztatów kulinarnych, na których uczniowie przygotowywali zdrowe posiłki. Codziennie, podczas przerw śniadaniowych, dzieci wspólnie z nauczycielami spożywały zdrowe śniadania, a na zajęciach techniki przygotowywały zdrowe sałatki owocowe. W klasach młodszych wykorzystywano produkty otrzymywane przez uczniów w ramach Programu dla szkół.

Były quizy i testy o zdrowiu z nagrodami w świetlicy. Najmłodsi uczniowie słuchali pięknych baśni i opowieści relaksacyjnych na lekcjach wychowania fizycznego i na przerwach.

Na lekcjach techniki w klasie 6 dzieci relaksowały się tkając dywanik, a na lekcjach informatyki mogły słuchać muzyki podczas pracy, używając słuchawek.

Uczniowie klasy 1a byli na edukacyjno-relaksacyjnej wycieczce w Wapienicy. Razem z Leśnikiem wędrowali przez las, biorąc udział w ciekawej lekcji przyrody i ekologii oraz relaksując się w środowisku naturalnym.

Wychowawcy realizowali również tematy profilaktyczne w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, a 12 maja był „Dniem bez stresu”. Nie było żadnego pytania, karkówek ani sprawdzianów.

Cały tydzień Wiosennej Promocji Zdrowia upłynął w miłej atmosferze przyjemności i relaksu.