OBCHODY DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU

03-04-2024 11:48

"Działajmy RAZEM!”

Zakończyliśmy właśnie działania zawiązane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na czas ferii zimowych - 6 lutego. Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu to coroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Sieci. Ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku.  Celem tej akcji jest upowszechnianie wiedzy o cyfrowym bezpieczeństwie oraz nauka właściwych postaw wobec zagrożeń, które mogą spotkać każdego z nas podczas korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nasza szkoła bierze udział w obchodach tego dnia już po raz czternasty. Podejmujemy różne działania, które w tym roku prowadziliśmy w lutym
i w marcu.

Poruszana tematyka:

• Ergonomia korzystania z urządzeń cyfrowych.
  • Rodzaje zagrożeń w sieci.
  • Prywatność w Internecie.
  • Hasła, loginy i bezpieczne logowanie.
  • Wizerunek i tożsamość w sieci. Bezpieczeństwo własnego wizerunku.
  • Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami.
  • Hejt.
  • Wiarygodność informacji dostępnych w sieci.
  • Nadużywanie nowych technologii.
  • Bezpieczne zarządzanie danymi – poszanowanie praw autorskich.

Zajęcia odbywają się na lekcjach wychowawczych, na lekcjach informatyki oraz podczas spotkań z pedagogiem szkolnym.

Wykorzystujemy materiały znajdujące się na stronach:

www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

sieciaki.pl

W klasach i w bibliotece wykonano gazetki informacyjne, które przypominają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i zasady Netykiety, a w bibliotece
można zapoznać się z listą ciekawych i bezpiecznych stron.

Na powodzenie akcji składa się uważność uczniów, zaangażowanie nauczycieli i rodziców. To przede wszystkim od świadomych działań rodziców zależy, czy dzieci będą umiały bezpiecznie i rozsądnie korzystać z narzędzi techologii informacyjno-komunikacyjnych. Dając dziecku telefon czy komputer musimy nauczyć je, jak z tego sprzętu korzystać. Bardzo polecamy materiały ze stron:

www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html

akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

www.dzieckowsieci.pl/

sieciaki.pl/

Gdzie szukać pomocy w razie zagrożenia?

Dyżurnet.pl - punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 100 100 - Konsultant Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa

Działajmy razem na rzecz pozytywnego wykorzystywania Internetu.