DZIEŃ BEZ PLECAKA

09-05-2023 8:33

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole obchodzony był już po raz kolejny Dzień bez plecaka. Zabawa polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne książki, zeszyty i przybory szkolne zapakowane w dowolny, zabawny sposób.

Uczniowie zapakowali swoje rzeczy w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole kartony, kosze na zakupy, poszewki na poduszki, wiaderka, hulajnogi, skrzynki na narzędzia, i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia.

Skąd pochodzi „Dzień bez plecaka”?

*  Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA.

* Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na  plecak.

* Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną.

Zapraszamy do galerii SU