BIBLIOTEKA ZDALNA
Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło 30 lektur wraz z pakietami multimedialnymi: Andersen, bracia Grimm, Kochanowski, Krasicki, Mickiewicz, Prus, Sienkiewicz, Słowacki, Wybicki. Do każdej multimedialnej lektury dołączono pakiet materiałów składający się z nagrań wideo z tłumaczeniem tekstu na języki migowy, tekstu łatwego do czytania, opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.
Pakiet został przygotowany do użytku dla każdego ucznia, a w szczególności dla uczniów z niepełnosprawnościami, którzy mają trudności w uczeniu się.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne--kolejne-materialy-udostepnione
Biblioteki cyfrowe to nowe odsłony tradycyjnych bibliotek. Dostęp do większości materiałów jest bezpłatny i ogólnodostępny.
POLSKIE BIBLIOTEKI CYFROWE
To nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Opublikowane w niej cyfrowe kopie książek, czasopism, map, nut, fotografii i rycin można nie tylko oglądać, ale także pobierać i dowolnie za darmo wykorzystywać.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra?action=ChangeLanguageAction&language=pl
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Portal stworzony przy współpracy z Biblioteką Narodową oferuje szkolne lektury w formacie elektronicznym. Można je przeglądać on-line, a także m.in. ściągnąć na twardy dysk. Każda z e-książek jest uzupełniona przypisami i komentarzami. Uczniowie mogą przeszukiwać teksty lektur m.in. pod kątem występujących w nich motywów literackich, powiązań z innymi książkami, przynależności gatunkowej i rodzajowej.
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie.